Merkur Design Full-Servis Dijital Ajans 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir pazarlama çözümleri üretiyoruz

Blog

Behance ve Dribble’ın altın kuralları 👑

Her bir tasarımcının olmazsa olmazı bir portfolyosu ve portfolyosunu sergilediği bir platform vardır. Behance ve Dribble bu platformlar arasında en çok kullanılan, yüksek etkileşim alan ve herkesin bildiği iki tanesi. Bu platformlarda portfolyo hazırlarken nelere dikkat etmen gerekir kısmına geçmeden hemen önce kısaca bu platformların ne işe yaradıklarını anlatalım.

5 Kasım 2019, Salı SHARE
Behance ve Dribble'ın altın kuralları

Her bir tasarımcının olmazsa olmazı bir portfolyosu ve portfolyosunu sergilediği bir platform vardır. Behance ve Dribble bu platformlar arasında en çok kullanılan, yüksek etkileşim alan ve herkesin bildiği iki tanesi. Bu platformlarda portfolyo hazırlarken nelere dikkat etmen gerekir kısmına geçmeden hemen önce kısaca bu platformların ne işe yaradıklarını anlatalım.

Behance

Yaratıcı işler konusunda oldukça zengin bir içeriğe sahip olan Behance hem portfolyonu sergileyebileceğin hem de sana ilham verecek birçok işi inceleyebileceğin bir web platformu. Herhangi bir ücret veya referans olmadan kullanıcı profili oluşturarak giriş yapabileceğin bu platform sana hem yeni işlerin hem de yaratıcı fikirlerini kapısını açacaktır. Tabi ki doğru hazırlanmış bir portfolyo ile…

Dribble

Amacı Behance ile aynı olan Dribble’da farklı olan bazı detaylar var. Kolaylıkla üye olabildiğin ve paylaşılan portfolyoları inceleyebildiğin platformda kendi tasarımlarını sergileyebilmek için davetiyeye ihtiyacın var. Platform içinden bir tasarımcının sana referans olması gerekiyor. Bu özellik platformu daha kaliteli, önüne gelenin içerik paylaşamadığı bir yer haline getiriyor. Platformda Behance’den farklı olarak bir de tasarımcı arayanlar var. Yani tasarım yapanlarla tasarımcı arayanları da bir araya getirerek kolaylıkla iletişim kurmalarını sağlıyor.

Yukarıda yazılanlara hızlıca göz gezdirip geçtiysen bundan sonra yazılanları çok dikkatli okumanı tavsiye ediyoruz. Çünkü artık asıl önemli konuya geldik.

Behance ve Dribble’da portfolyo hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar;

Seçici Ol!

Portfolyo demek yaptığın her işi sergilemek demek değil. Müşteri tarafından çokça müdahale edilmiş, özgünlüğünü kaybetmiş işlere başarılı portfolyolarda yer yoktur. Kendi tarzını, yaratıcılığını yansıtan ve başarılı bulduğun işlere yer vermelisin. Kalabalık değil kaliteli portfolyo iş yapar.

Açıklama yap!

Tasarımı inceleyecekler için ilk başta işle ilgili küçük bilgilendirici bir açıklama işe yarar. Çünkü tasarımı inceleyecek kişiye o işin neyle ilgili olduğunu başta söylersen incelediği sırada doğru gözle bakmasını sağlayabilirsin ve tasarımların daha kolay anlaşılabilir.

Tipografi ve renklerle ilgili bilgi ver!

Tasarımda kullandığın font ailesi ve renk paleti hakkında da küçük bir detaya yer vermen faydalı olacaktır. Bu bilgi tasarımdan ilham alacaklara da yardımcı olacaktır.

Stock fotoğraf kullan!

Yaptığın işe daha kaliteli göstermek istiyorsan stock fotoğraf çok işine yarayabilir. Tasarımlarında kaliteli görseller kullanman onları daha doğru yansıtmanı sağlar. Bunun için bir çok stock fotoğraf platformu ve içinde bulabileceğin binlerce kaliteli görsel mevcut.

Ücretsiz stock fotoğrafları çeşitli platformlardan indirebilirsiniz.
Öne çıkanlar arasında Pixabay ve Pexels platformları sizin için iyi kaynak olabilir.

Giflerden yardım al!

Bazen yaptığın tasarımlar ilk bakışta birilerine anlamsız gelebilir. Tasarımlarının daha kolay anlaşılabilmesi için fikrini açıkla. Bunun için gifler çok işine yarayabilir.

Tasarımı animasyonla zenginleştir!

Animasyon yaptığın tasarımın nasıl çalıştığını göstermek için mükemmel bir yöntem. Bu yöntem sayesinde tasarımın çok daha anlaşılır ve zengin görünecektir. Özellikle Dribble’da sıkça karşımıza çıkan bu yöntem iyi bir portfolyonun vazgeçilmez parçası. Günümüzde animasyonsuz bir portfolyo düşünülemez bile.

Mockup kullan!

Yaptığın işin ekranlarda nasıl göründüğünü anlatmanın en güzel yoludur mockuplar. Kolaylıkla kullanabileceğin bu yönteme animasyon eklemeyi de unutma. Animasyonlu mockupların bıraktığı etki çok daha fazla olacaktır.

Süreci paylaş!

Bir fikrin ürüne dönüşümünün hikayesi oldukça etkili olacaktır. Çalışmanın sürecini paylaşman yukarıda belirttiğimiz tüm detayları destekleyecek ve tasarımını bir üst noktaya taşıyacaktır.

Güncelleme yap!

Portfolyonu mümkün oldukça güncelle. Belli aralıklarla yeni işler paylaşman seni takip edenlerin hoşuna gidecek ve yeni insanların seni fark etmesini sağlayacaktır.