360 Dijital İletişim Ajansı 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir dijital çözümler üretiyoruz

SON PROJELER TEKLİF AL
Kullanıcı Deneyimi

Dijital platformun yapı taşlarından biri ‘KULLANICI DENEYİMİ (UX)’

Günümüzün önemli konularından biri ‘Kullanıcı Deneyimi’…
Artık kimse süslü, adeta eşsiz birer sanat eserini andıran web siteleri, mobil uygulamalar vb. dijital platformlarla yetinmiyor. Kullanıcılar artık kendilerine deneyim sunan platformlara yöneliyor.

8 Kasım 2017, Çarşamba SHARE

Sizin benzersiz tasarımıyla göz dolduran web siteniz eğer kullanıcının işini kolaylaştırmıyorsa veya ona diğer web sitelerinden bulamadığı herhangi bir şey sağlamıyorsa üzgünüm ama o tasarımın hiçbir önemi kalmıyor.

Kullanıcı deneyimi denince akla ilk gelen tasarımla içeriği birleştirmek ve bunu kullanıcıya rakiplerinizden farklı bir şekilde sunmak geliyor. Tabi bu noktada bazı olmazsa olmazlar var. Birincisi faydalı olmak; yani devreye içerik giriyor. Kullanıcılara ne kadar faydalı içerik sağlarsanız o kadar çok deneyim yaşatmış olursunuz.

İkincisi teknik açıdan yeterli olmak; sürekli hata veren bir web sitesini kimse ziyaret etmek istemez öyle değil mi? Kullanıcılara sunduğunuz platformun teknik açıdan yeterli ve minimum hata seviyesinde olması çok önemli.

Üçüncüsü kullanılabilirlik; kullanıcılara kötü deneyimler yaşatan öğrenilebilirliği zor platformlar fazlasıyla can sıkıcı. Yukarıda bahsettiğimiz iki özelliğe sahip olan bir platformunuz olabilir ancak kullanım açısından ziyaretçilere kolaylık sağlamıyorsa kullanıcılar hızlı bir şekilde platformunuzdan uzaklaşacaktır.

Dördüncü özelliğe gelecek olursak grafik tasarım; bu özellik en önemlisi, en dikkat edilmesi gereken özelliktir. Platformunuzu ziyaret eden kullanıcıları ilk anda etkileyecek olan ve onların platformunuzda kalıp diğer özellikleri deneyimlemeleri için karar vermelerini sağlayacak noktadır. Öncelikle grafik tasarım konusunda hitap ettiğiniz kitleyi belirleyip onun üzerinden bir çalışma yürütmelisiniz. Kullanıcılara sunucağınız görsel tasarım hitap ettiğiniz kitlenin çoğunluğunda aynı duyguyu hissettirmeli ve kullanıcılar ortak bir deneyim yaşamalıdır. Ancak platformunuz belli bir kitleye değilde genel olarak internet kullanıcılarına hitap ediyorsa bu noktada mümkün olduğu kadar sadelik ve şeffaflık ön plana çıkmalıdır.

Beşinci ve son özellik ise ikna edicilik; daha çok e-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken bir özellik olan ikna edicilik, platformunuza gelen müşteriyi hedeflediğiniz noktaya yöneltebilmektir. Kullanıcılara iyi bir deneyim sunarsanız onları satın almaya bir adım daha yaklaştırmış olursunuz. Bu noktada kullanıcılara sunmanız gereken içerikler etkili olacaktır. Onları zengin görseller, olumlu kullanıcı yorumları, detaylı ürün özellikleri ile etkileyebilirsiniz.

Son olarak konuyu özetleyecek olursak saydığımız beş özellikten biri bile eksik olsa kullanıcılarınıza iyi bir deneyim yaşatmanız mümkün olmayacaktır. Bu beş özelliği ortak noktada buluşturmak ise iyi bir ekiple mümkün olacaktır. Pazarını araştıran, elde ettiği sonuçları analiz eden, teknik açıdan gerekli yeterliliğe sahip olan ve son olarak tüm bu çalışmaları bir araya toplayıp onları görsel şova dönüştüren bir ekip çalışması kullanıcı deneyimi için göz ardı edilmemesi gereken yegane şeydir.

Gözat