Merkur Design Full-Servis Dijital Ajans 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir pazarlama çözümleri üretiyoruz

Pazarlama

E-Posta pazarlamada başarıyı yakalamak

Pazarlamanın uzun yıllardır vazgeçilmezi olan e-posta pazarlama (E-mail marketing) popülerliğini hala korusa da artık yöntemleri farklı. Müşteriye dönüştürmeyi hedeflediğiniz kitleye önce ki yıllara göre artık bir günde yüzlerce mail geliyor. E-posta pazarlamada başarılı olabilmek için fark edilir olmalısınız.

14 Nisan 2018, Cumartesi SHARE

Günümüzde ne yazık ki birçok e-posta pazarlama çalışması başarısız oluyor. Yüzlerce reklam maili arasında kaybolan veya okundu olarak işaretlenen, spam olarak bildirilen mailler açılıp okunanlara oranla çok daha fazla. Sizin de markanız adına gönderdiğiniz maillerin sonunun bu şekilde olmasını istemiyorsanız birazdan anlatacağım e-posta pazarlamanın önemli noktalarını dikkatlice okuyun!

Öncelikle en önemli ve değişmez kurallardan biri spam’a düşmeyin! Bunun için dikkat etmeniz gereken noktalar, ‘To/Kime’ alanına bir mail adresi yazın, mailin sadece görselden oluşmamasına dikkat edin, metinlere de yer verin. Böylece spama düşme riskini azaltacaksınız. Maillere ‘Listeden Ayrıl’ seçeneği eklemeyi unutmayın ve bu seçeneği mutlaka görünür yapın. Listeden ayrılmak isteyen müşterilerinize tekrar mail atmayın.Ayrıca maillerinizi gönderdiğiniz sunucunun da güvenilir olması büyük bir önem taşımaktadır. Güvenilir bir sunucu tercih etmediğiniz takdirde spama düşmeniz kaçınılmazdır.

Biraz da rakiplerinize bakın bakalım. Onlar sosyal medyada neler yapıyor? İnsanlar onlar hakkında neler konuşuyor? Sektör liderlerini de unutmayın. Onları da takibe alıp sektörde olan biten her şeyden hızlı haberdar olmak size büyük avantaj sağlayacaktır.

Evet artık “hey bende buradayım” demenin zamanı geldi. Paylaşımlarda bulunmaya başlamalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Ürünleriniz veya sağladığınız hizmetle ilgili insanları bilgilendirin ancak onlara zorla bir şeyler satmaya çalışmayın. Bu size uzun vadede sadık takipçiler sağlar ve o sadık takipçiler mutlaka müşteriniz haline dönüşür.

Bir diğer konu toplumsal olaylar ve gündem. Toplumsal olaylara zamanında tepki göstermeniz gerekir. Gündemi de aynı şekilde eş zamanlı takip etmelisiniz. Yapacağınız paylaşımlar markanızın konular hakkında düşüncesini içeriyor olsa da asla herhangi bir grubu eleştiri içeriyor olmamalı. Daha yolun başındayken tepki çekmek istemezsiniz değil mi? Bu noktada duyarlı olmak çok önemli. Özellikle toplumsal konularda diğer sosyal medya kullanıcılarıyla duygusal bağ kurabilmek sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

Evet mailinizi spam’a düşmekten kurtardığımıza göre gelelim ‘Gelen Kutusuna’ düşen maili açtırmaya. Burada yaratıcı tarafınıza büyük iş düşüyor. Her gün gelen yüzlerce mail arasında fark edilir olmak kolay değil. Bu noktada işe kısa, dikkat çekici ve anlaşılır bir konu başlığı ile başlayabilirsiniz. Ancak kesinlikle başlığınız içeriği yansıtmalıdır. Kullanıcı başlığa bakarak maili açtığında içerikte umduğunu bulamazsa o an da kaybettiniz demektir. Hoppp spam klasörüne 🙂 İçeriğiniz de konu başlığı kadar yaratıcı ve dikkat çekici olmalı. Özellikle hedef kitlenize uygun içerik hazırlamaya özen gösterin. Hedef kitlenizi belli özelliklerine göre gruplar haline ayırmak hedef kitlenize uygun mail gönderimi noktasında işinizi kolaylaştıracaktır.

Müşterilerinize küçük sürprizler yapmayı da ihmal etmeyin. E-posta pazarlama da bu tarz stratejiler müşteri ile aranızda bağlılık oluşturmanızı sağlar. Örneğin; müşterilerinizin doğum günlerinde onlara özel indirim mailleri gönderebilir ya da onları günün şanslısı seçebilirsiniz.

Maillerinizi belli aralıklarla atmaya özen gösterin. Çok sık mail göndererek müşterilerinizi sıkmayın ya da uzun bir süre mail göndermeyerek markanızı onlara unutturmayın.

Maillerinizi göndereceğiniz gün ve saatlerde önemli. Doğru gün ve saatleri belirleyebilmek için hedef kitlenize göndermiş olduğunuz maillerin geri dönüşünü takip edin. Bu verilere göre sonra ki e-posta stratejilerinizi belirlemeniz size daha fazla geri dönüş sağlayacaktır.

Günümüzde mobilin önemini göz önünde bulundurarak maillerde mobil uyumluluğu da dikkate almakta fayda var.

Yeterince yaratıcı hazırlanmış, doğru zamanda doğru kişiye gönderilmiş bir e-posta mutlaka size başarıyı da beraberinde getirecektir.