360 Dijital İletişim Ajansı 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir dijital çözümler üretiyoruz

SON PROJELER TEKLİF AL
Teknoloji

Geleceğin fırsatı AR ve VR

2017’nin trendleri arasında bu iki başlık önemli bir yere sahip. Önümüzdeki yıllarda daha sık karşımıza çıkacak VR ve AR özellikle 2016’nın son döneminde hayatımızda yer tutmaya başladı.

14 Temmuz 2017, Cuma SHARE

Virtual Reality – Augmented Reality ikisini birlikte ele almalıyız.

Ortaya çıktığı ilk dönemlerde günlük hayatımızda çok sık karşılaşmasak da hızlı gelişimi ile VR ve AR son dönemlerde mobil oyunlardan emlak sektörüne kadar günlük hayatımızın da ortasında yerini aldı.

Hayatımızın ortasına aldık da nedir bu VR (Virtual Reality) ve AR (Augmented Reality)?
Öncelikle VR’dan başlayalım. Türkçe karşılığı sanal gerçeklik olan VR bize orada olma hissi yaratan bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlar sunuyor. AR ise VR’dan farklı olarak gerçek dünyaya sanal eklentiler yapılmasını sağlıyor.

VR ve AR özelliklerinden faydalanabilmek için şu an onları destekleyen donanımlara sahip cihazlara ihtiyaç olsa da gelecekte evimizde ki veya arabamızda ki cam bile bu özelliklere sahip birer nesne haline dönüşebilir.

Çıkış itibari ile bu özelliklere sahip cihazların zamanla ucuzlaması ile daha fazla yaygınlaşan VR ve AR önümüzdeki yıllarda en fazla uygulama geliştirilen platformlar olacak. Küresel araştırma şirketi İnternational Data Corporation paylaştığı verilerle bunu destekliyor. IDC’ye göre 2016 yılında 10 milyon olan sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik donanımları sayısının 2021 yılında 100 milyona ulaşması bekleniyor. IDC donanımların ucuzlaması ve temel donanım gereksinimlerinin azalması ile bu alanda büyük bir atılım olacağını da belirtiyor.

idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS42807717

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg yapmış olduğu bir açıklamada “Milyonlarca kişiyi bu teknoloji ile buluşturmak için önümüzdeki 10 yılda muhtemelen 3 milyar dolardan fazla yatırım yapmak zorunda kalacağız.” diyerek sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçekliğin geleceği hakkında önemli bir ipucu vermiş oldu.

Gelecekte büyük yatırımların yapılacağı ve sıkça karşımıza çıkacak bu sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik bize ne gibi bir fayda sağlayacak? Öncelikle bu teknolojiler emlaktan sağlığa endüstriden ulaşıma kadar birçok sektörde etkili olacak.

Dijital dünyanın gerçek dünya ile bu kadar iç içe geçtiği bir noktada sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gelişimini çok hızlı bir şekilde sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor. Reklam ve pazarlama sektörüne de damgasını vuracak bu teknolojileri zaman kaybetmeden yakalamak gerekiyor. Markanıza değer katmak için akıllı yatırımlar yapıp sağlıklı geri dönüşümler almak istiyorsanız bu teknolojiler eşsiz birer fırsat olabilir.

Gözat