Merkur Design Full-Servis Dijital Ajans 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir pazarlama çözümleri üretiyoruz

Markalama

Kurumsal marka kimliğinizi dijital dünyada da sergilemelisiniz

Dijital marka etkileşimi olarak da nitelendirebileceğimiz dijital markalaşma; markanızın dijital dünyada konumlandırılmasını içeriyor.

9 Temmuz 2018, Pazartesi SHARE

Dijital markalaşmanın önemi Türkiye’de henüz çok fazla farkedilmiş değil. Ancak dijital markalaşma günümüzde bir tercih değil zorunluluk haline gelmiştir. Markanızın gelecekte de var olmasını istiyorsanız, dijitalde doğru bir konumlandırma oluşturmalısınız.

Dijital markalaşma için aslında pazarlamanın bir koludur diyebiliriz. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin geçerliliğini yavaş yavaş kaybettiği bu günlerde dijital markalaşma değer kazanmaktadır. Markalar müşteri kitlesine dijital ortamlardan ulaşmakta ve müşteri kitlesi de markalarla dijital ortamlardan etkileşime geçmektedir. Sadece geleneksel pazarlama yöntemleriyle yoluna devam eden markalar kısa bir süre sonra yok olmaya mahkum olacaklar. Bu sebeple markanızın varlığını devam ettirmek için potansiyel müşteri kitleniz ile dijitalde etkileşim halinde kalmalısınız.

Dijitalde etkileşimi sağlayabilmek için doğru dijital markalaşmaya ihtiyacınız var. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalara değineceğiz.

Öncelikle işe kurumsal marka kimliği ile başlamalısınız. Kurumsal marka kimliğinizi dijital dünyada da sergilemelisiniz. Bunun ilk ve en önemli adımı bir hikayeye sahip olmak. Markanız için tutarlı, gerçeği yansıtan ve hedef kitleye dokunabilecek bir hikaye oluşturmalısınız. Sonrasında hikayenizi ve kurumsal marka kimliğini yansıtan, kullanıcılara rakiplerinizden farklı bir deneyim yaşatacak bir web sitesine sahip olmalısınız. Günümüzde web siteleri sadece kurumsal kimliği ve iletişim bilgilerini kullanıcılara sunan bir sayfa olmaktan çıktı. Web siteleri artık kullanıcılar için bundan çok daha fazlasını ifade ediyor. Hedef kitlenizin ihtiyaç, tutum ve değerlerini göz önünde bulundurarak tasarlayacağınız bir web sitesi sizin dijital markalaşma yolunda atacağınız önemli bir adım olacaktır ve sizi başarıya yaklaştıracaktır.

Sosyal medya kanallarının günümüzün en önemli pazarlama alanlarından biri haline geldiği bir gerçek. Dijital markalaşma yolunda sosyal medya platformları hedef kitlenizle en çok etkişim halinde olacağınız noktadır. Bu sebeple burada çok hassas olmak büyük önem taşır. Hedef kitleniz ile iletişimde hızlı ve dürüst olmalısınız. İnternette geçirilen zamanın büyük çoğunluğunun sosyal medyada geçirildiğini göz önünde bulunduracak olursak, markanız ile ilgili hedef kitleye ulaştırmak istediğiniz her içeriği bu mecralar üzerinden paylaşabilirsiniz. Ancak burada takip ve ölçümleme çok önemlidir. Uyguladığınız stratejiyi takip etmeli, ölçmeli ve gerekirse farklı bir strateji denemelisiniz.

Dijital markalaşmada kullanacağınız alan adından alacağınız hosting hizmetine, sosyal medya paylaşımlarının içeriğinden paylaşılacağı saate ve güne kadar her bir detay büyük bir öneme sahiptir. Dijital markalaşma yolunda yeterli deneyime veya bilgiye sahip değilseniz bu alanda uzman olan bir ajanstan yardım almanız marka prestijiniz açısından daha sağlıklı olacaktır.

Dijital markalaşma ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.