Merkur Design Full-Servis Dijital Ajans 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir pazarlama çözümleri üretiyoruz

Dijital Pazarlama

Meta (Facebook) Business Suit Hesapları Neden Askıya Alınıyor?

Her ölçekten markanın kullandığı Meta reklam hesaplarında son zamanlarda reklamların askıya alınması ve reklam hesaplarının kapatılması gibi sorunlar ciddi oranda artış gösterdi. Bu sorunların nedenleri ve çözümlerini ele alıyoruz.

21 Eylül 2022, Çarşamba SHARE
Meta Business Suite Hesapları Neden Askıya Alınıyor?

Meta tarafından reklamların onaylanmamasına sebep olan sorunlar;
Reklam metninin tamamının büyük harfle yazılması,
Tıklama tuzağı gibi görünen kelimelerin reklam metni içinde tercih edilmesi,
Açılış sayfasındaki sorunlar; başka bir sayfaya yönlendirme, yönlendirilen sayfada fazla pop-up açılıyor olması,
Meta reklam politikalarında yer alan maddeleri ihlal etme,
Facebook markasını reklam görsellerinde ve metninde kullanmak,

Reklamınız bu sorunlardan birini içeriyorsa sorunları ortadan kaldırarak yeniden reklam yayınlamayı deneyin. Eğer reklamınız tüm bunları ortadan kaldırmanıza rağmen yayınlanmıyorsa Meta ekibinden bir temsilci ile iletişime geçin.

Gelelim şimdi ikinci ve son zamanlarda yaşanan en yaygın soruna… Meta’nın reklam hesaplarını kapatmasının sebebi nedir?

Sizin tarafınızda her şey yolunda gidiyor gibi görünürken Meta bir anda reklam hesaplarını kapatmaya başladı. Bu sorun ile birçok işletme ve ajans mağdur oldu. Hesabı kapatılanlar herhangi bir ihlalde bulunmadıklarını Meta temsilcilerine ilettiyseler bile reklam hesaplarını açmaları mümkün olmadı.

Bu noktada ortaya 2 temel sorun çıkıyor bunlardan ilki Meta’dan kaynaklanan sorunlar. Meta reklam yöneticisi üzerinde sürekli geliştirmeler ve yazılım güncellemeleri yapıyor. Bu da bazı kullanıcıların sorun yaşamasına sebep oluyor. Eğer reklam hesabınızın kapıtılması Meta’dan kaynaklı ise bu durumda yapmanız gereken en doğru şey bir Meta temsilcisi ile iletişime geçmek, “Hesap değerlendirmesi” talep etmek ve bu durumun düzeltilmesini beklemek olacaktır.

İkinci sorun ise Meta’nın çok önem verdiği güvenlik ilkesini atlamış olmak. Uzun zamandır Facebook işletme sayfası olmayan markalar sadece Instagram hesapları ile Meta üzerinden reklamlar oluşturabiliyordu. Ancak Meta artık bu durumu kullanıcılar açısından güvenli bulmuyor ve Facebook işletme sayfası olmayan veya olsa bile güncel tutulmayan markaların reklam hesabını kapatıyor. Meta reklam hesabının kapatılması bu işletmelerin Instagram üzerinden de reklam yayınlamalarını engelliyor ve ciddi bir mağduriyet yaratıyor.

Böyle bir sorunla karşılaşmamak için markanızın Facebook’da bir işletme sayfası olmasına ve bu sayfanın güncel tutulmasına önem vermeniz gerekiyor. Facebook işletme sayfanızda markanıza ait bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun. Ayrıca düzenli olarak içerik paylaşımı yapın.

Eğer şu an Meta reklam hesabınız kapandıysa ve tüm çabalarınıza rağmen açılmadıysa kapalı reklam hesabını silin ve yeni bir reklam hesabı oluşturarak Instagram ve Facebook sayfanız ile bağlayın. Yeni oluşturduğunuz reklam hesabında reklam yayınlamadan önce birkaç hafta bekleyin ve bu süre içinde de Facebook ve Instagram hesaplarınızda düzenli içerik paylaşımına devam edin.

Facebook ve Instagram platformlarında her geçen gün büyük bir hızla artan kullanıcı kitlesinin en doğru ve ilgili içeriğe ulaşmasını sağlamak için sık sık politikalarında ve algoritmalarında güncellemeler yapmaya devam eden Meta’nın güncel politikalarına da sık sık göz atmayı ihmal etmeyin.

Bir markanın sosyal medya yönetimi, platformlarda yapılan tüm güncellemeleri takip etmeyi gerektirir. Bu güncellemeleri takip etmek işin en önemli parçasıdır ve bazen gözden kaçan küçük detaylar markanız adına büyük sorunlara yol açabilir.

Markanızı sosyal medya platformlarında daha geniş kitlelere duyurmak için ayıracak zamanınız yoksa bu konuda bir profesyonel bir sosyal medya yönetim ajansından destek almak en sağlıklı yöntem olacaktır.