360 Dijital İletişim Ajansı 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir dijital çözümler üretiyoruz

SON PROJELER TEKLİF AL
Mobile

Mobile uygulama zirvedeki yerini koruyor

Yıllarca hepimize en büyük kitle iletişim aracı olarak televizyon öğretildi. Ama günümüzde bunu yıkacak başka bir gerçekle karşı karşıyayız. Mobil Uygulamalar son yıllarda altın çağını yaşamaya başladı ve daha uzun yıllarda yaşamaya devam edecek gibi görünüyor.

17 Nisan 2017, Pazartesi SHARE

Akıllı telefonların ortaya çıkması ile insanların telefondan internete girmesi dijital dünyada farklı çözümleri de beraberinde getirdi. İnternetin hızı arttıkça çözümler gelişti, değişti.

Mobil Uygulamalar dijital çözümlerden bir tanesiydi ve son yıllarda ön plana en çok çıkan seçenek oldu. Mobilden internet kullanımı yaygınlaştıkça markalar mobil uyumlu web siteleri yapmaya yöneldiler ve mobildeki varlıklarını bu yöntemle sürdürmek istediler. Ancak mobil uygulamanın avantajlarını fark eden ve hemen harekete geçen markalar rakiplerine çoktan fark atmış ve piyasada lider konumdalar.

Henüz mobil uygulama dünyasına girmediyseniz geç kalmış olabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ama geç değil. Mobil uygulamalar hala zirvede ki yerlerini koruyorlar. Uygulama analiz firması App Annie, uygulama dünyasına yönelik yayınladığı raporunda geçen yıl 1,6 milyar olan mobil uygulama kullanıcı sayısının 2021 yılında 3,6 milyara ulaşması bekleniyor. Aynı raporda mobil uygulama pazarının %270 büyüyerek 2021’de 189 Milyar Dolara ulaşacağı da belirtiliyor. Kısacası mobil uygulamalar dijital dünyada tahtlarını çok uzun yıllar kimseye kaptırmayacaklar gibi görünüyor. Bkz. go.appannie.com/report-app-economy-forecast-part-two

Peki neden mobil uygulama?

Markanız için mobil uyumlu bir web sitesi belli bir noktadan sonra yetersiz kalıyor. Mobil uygulamayı ise dünyanın her noktasından sadece bir tıkla ulaşılabilecek bir mağaza gibi düşünebilirsiniz. Müşterileriniz istedikleri zaman bulundukları noktadan markanıza kolaylıkla ulaşabilirler. Mobil uygulama müşteriye hem güven verir hem de satın alımı kolaylaştırır.

Markanız için bir mobil uygulama yaptırmak size maliyetli ve uzun zaman alacak bir iş gibi görünse de günümüzde o kadar da zahmetli bir iş değildir. Özellikle uzun vadede markanıza büyük kazançlar sağlayacak bir çözümdür.

Marka konumlandırmanın bu gün bu kadar yaygın olması ile markaların sektörlerinde küreselleşmeleri ve kalıcı bir yer edinebilmeleri daha da zorlaştı. Mobil Uygulama markanızı konumlandırmada sizi diğerlerinden çok daha ileriye taşıyacaktır.

Neden mobil uygulama kısmını kısaca bu şekilde geçtiğimize göre gelelim mobil uygulama yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine;

Öncelikle mobil uygulamayı kendi bünyenizde bir ekip oluşturarak yaptırabilirsiniz. Ancak bu noktada yüksek maliyeti, kaybedilecek uzun zamanı ve yaşanması yüksek ihtimal olan aksilikleri göze almalısınız. Bizim tavsiyemiz mobil uygulamanızı dış kaynak kullanarak yaptırmak. Böylesi daha düşük maliyet daha kısa zaman ve daha az risk demek oluyor. Nereden bakarsanız bakın avantajlı oluyorsunuz. Bu alanda tecrübeli, ne istediğinizi kolaylıkla anlayabilen ve bu doğrultuda size çalışan bir ürün sunacak dijital ajans tercih etmeniz gerekmektedir.

İnsanlar karmaşık olan şeylerden hoşlanmazlar. Onlara en basit olanı sunmalısınız. Yani uygulamanız basit, kullanımı kolay olmalı. Uygulamanın kullanıcı dostu olması gerektiğini asla atlamamak gerekir. Bir de uygulamanın farklı çözünürlüklerde ki cihazlarda etkili sonucu vermesi açısından tasarımında sadelik ön planda olmalı.

Birçok uygulama bir kere indiriliyor ve sonrasında siliniyor. Onlardan biri olmak istemiyorsanız, insanların aklında yer etmelisiniz ve onları bu uygulamayı kullanmaya teşvik eden özellikler belirlemelisiniz.

Gelelim uygulamanızın indirilme sayısını nasıl arttıracağınıza. Burada önemli olan iki nokta var; kullanıcı yorumları ve puanlama. Olumlu kullanıcı yorumları ve puanınızı arttıracak yollara başvurmalısınız. İnsanları olumlu kullanıcı yorumları yapmaya yönlendirecek kampanyalar düzenlemek kulağa hoş geliyor.

Unutmayın mobil uygulamalar reklam maliyetlerinizin düşmesinde de etkili olacaktır. Bunun içinde mobil uygulamaların size sunduğu eşsiz bir özellik “anlık bildirimler”. Olumlu yönde etkili olduğu kadar doğru kullanılmadığında olumsuz yönde de etkili olacaktır. Anlık bildirimleri kullanıcılarınızı doğru yerde ve doğru zamanda yakalayıp gönderdiğinizde hanenize +1 puan eklenirken, yanlış yer veya zaman seçtiğiniz taktirde kullanıcıyı kaybetme riskine girmiş oluyorsunuz. Ayrıca kullanıcılar sürekli anlık bildirimler gönderdiğinizde de uygulamayı silme yoluna gideceklerdir.

Uygulamanızı yaptıktan sonra ara ara güncellemelerde yapmanız gerekir. Zamana yenilmek markanızı dijital dünyanın tozlu raflarına iter. Son teknolojiyi yakalayarak yapacağınız küçük güncellemelerle dijital dünyanın trendlerini de göz ardı etmeden kullanıcılarınıza yeni deneyimler yaşatmanız sizi canlı kılacaktır.

Mobil Uygulama dijital dünyada ki hızlı yükselişini sürdürürken sizde bu fırsatı kaçırmak istemiyorsanız ve markanızın dünyanın her noktasından bir tıkla ulaşılabilir olmasını istiyorsanız doğru adrestesiniz. Merkur Design’ın dijital dünyada yapmayı en sevdiği işlerden biri de mobil uygulamadır.

Gözat