Merkur Design Full-Servis Dijital Ajans 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir pazarlama çözümleri üretiyoruz

Pazarlama

Pazarlamanın gelecekteki yıldızı ‘Deneyimsel Pazarlama’

Günümüzde sıkça geleneksel pazarlama yöntemleri kullanılsa da gelecekte tamamen yerini çok da yabancı olmadığımız yeni bir yöntem alacak. Hali hazırda güçlü markalar tarafında kullanılan bu yöntemin adı ‘Deneyimsel Pazarlama’.

19 Temmuz 2017, Çarşamba SHARE

Bir çoğumuz bu yöntemle farkında olmadan karşı karşıya kalıyoruz. Örneğin; Starbucks bize kahve satmakla kalmıyor aynı zamanda eşsiz bir deneyim sunuyor. Kahve almak için mağazaya girdiğimizde önce kahve çekirdeklerinin kokusunu alıyoruz ve duyularımızı harekete geçiren bir müzik duyuyoruz. Bize farklı bir deneyim yaşatmak için duyularımızı harekete geçirme yoluna başvuran Starbucks deneyimsel pazarlama yöntemini başarılı bir şekilde kullanan ve müşterileri ile arasında duygusal bağ kuran markalardan biri. Bu örnekleri Coco Cola, Apple vb. diye arttırabiliriz. Ancak içlerinde birisi var ki bu yöntemi uzun yıllardır kullanarak markasını adeta bir yaşam biçimi haline dönüştürmüş. Deneyimsel pazarlamanın en başarılı örneklerinden biri olan Harley Davidson marka ile müşteri arasında güçlü bir bağ oluşturmak için farklı etkinlikler düzenleyerek müşterilerini dünyanın bir ucundan diğer ucuna gidebilecek kadar etkilemiş ve kocaman bir aile oluşturmayı başarmış.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinde ürün=fayda mantığı ile yol alınırken günümüzde artan tüketim çılgınlığı ile birlikte bu yöntem markanızın başarılı olmasına yardımcı olmayacaktır. Müşterilerinize ürününüzü değil o ürünün onlara yaşatacağı deneyimi sunmalasınız. Eğer bir araba satıyorsanız müşterileriniz arabadan çok yaşayacakları sürüş deneyimi ile ilgileneceklerdir.

Geleceğin en güçlü pazarlama yöntemi olarak yerini almış olan deneyimsel pazarlama yöntemine uyum sağlayamayan markalar yok olup giderken bu yöntemi başarılı bir şekilde kullananlar ise müşterileri ile aralarına kimsenin giremeyeceği güçlü bağlar kuracaklar.

Dijital dünyada yeniliği yakalamanın öneminden çok söz ettik ancak bu yeniliği pazarlamadığınız sürece kazanan olamazsınız. Güçlü olmak için her alanda farklı olmak gerekir.

Konu ile ilgili işler