Merkur Design Full-Servis Dijital Ajans 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir pazarlama çözümleri üretiyoruz

Pazarlama

ROI

Her şey iyi güzel. Dijital dünyaya artık aşinasınız. Markanız için yapılması gereken çalışmalarda baya yol aldınız. Ancak ne kazandığınızı da bilmek istersiniz öyle değil mi?

1 Eylül 2017, Cuma SHARE

Dijitalde yaptığınız yatırımların size geri dönüşünü hesaplamanız gerekir. Doğru yolda ilerlediğinizden emin olmak için bu yatırımlardan kar elde ediyor olmalısınız. Eğer yatırımlarınız size kar olarak geri dönmüyorsa hemen farklı bir yöntem denemelisiniz.

Peki nasıl hesaplayacağız bu yatırımların geri dönüşünü?

ROI (Return On Investment) ile…

ROI yaptığınız yatırımların size geri dönüşünü gösteren bir veridir. Eğer ROI hesaplamanızda kar elde ettiğiniz sonucuna ulaştıysanız doğru yoldasınız demektir. Ancak sonuç sizin zararda olduğunuzu gösteriyorsa hemen yaptığınız yatırımı durdurup başka bir yöntem denemelisiniz.

ROI = (Gelir – Maliyet) / Maliyet, bu basit formülle yatırımınızın geri dönüşünü hesaplayabilirsiniz.

Bunu örneklendirecek olursak; 30 TL karla internette bir ürün satıyorsunuz ve bu ürün için 1.000 TL reklam yatırımı yaptınız. Reklam sonucundan bu üründen 100 tane sattınız. Şimdi bu reklam yatırımın geri dönüşünü hesaplayalım.

(30*100 – 1000) / 1000 = 2

Eğer sonuç 1’in üstündeyse kardasınız demektir ve bu yatırıma devam etmelisiniz. Ama sonuç 1’in altındaysa derhal bu yatırıma son vermelisiniz.

Başta karmaşık gibi görünse de aslında çok basit bir matematiksel işlem. Şunu da eklemeliyim ki ROI sosyal medya yatırımlarında size doğru sonuçları vermeyebilir.

Merkur Design olarak biz de müşterilerimiz için hazırladığımız proje ve stratejilerde ROI verilerinin mümkün olduğu kadar yüksek dönüşlü olmasını sağlıyoruz.

ROI günümüzde doğru yolda ilerlemek isteyen markalar için göz ardı edilmemesi gereken bir konu.