360 Dijital İletişim Ajansı 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir dijital çözümler üretiyoruz

SON PROJELER TEKLİF AL
Pazarlama

SEO: Dijital dünyada varlığınızı sürdürün

SEO’nun ne olduğunu günümüzde neredeyse herkes biliyor. Ancak biz yine de öneminden bahsetmeden önce SEO için küçük bir açıklama yapalım. İngilizce açılımı Search Engine Optimization olan SEO’nun Türkçe karşılığı ‘Arama Motoru Optimizasyonu’. Yani arama motorlarında ulaşılabilir olmanız için yapacağınız işlemlerin bütünüdür.

18 Eylül 2018, Salı SHARE

Dijital dünyada var olmak artık yeterli değil. Bir de varlığınızı göstermeniz gerekir. İnsanların arama motorları aracılığı ile size ulaşabilmeleri için sizin görünür olmanız gerekir.

Günümüzde arama motorları sandığımızdan daha akıllı ve onları kandırmak artık hiç kolay değil. Dijital dünyada varlık gösterebilmeniz için onlara işlerine yarayacak bir şeyler vermeniz gerekir. Kısacası faydalı, özgün ve kaliteli içeriğe ihtiyacınız var. Ancak bu da yeterli değil. Tasarım ve yazılım noktasında da SEO’a uygun hazırlanmış dijital içeriklere sahip olmalısınız. Özellikle yazılımsal anlamda yapılabilecek herhangi bir hata SEO açısında olumsuz sonuçlar doğurur. Eğer dijital bir projeyi hayata geçirmek istiyorsanız ve bu konu ile ilgili yeterince tasarımsal ve yazılımsal bilgiye sahip değilseniz, alacağınız hizmeti alanında profesyonel ekiplerden almanızı öneririz. Böylece para ve zaman harcadığınız bir web projesinin arama motorlarında kaybolup gitme riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

SEO’nun gerekliliği günümüzde tartışılmaz bir gerçek. Peki ama neden bu kadar gerekli SEO?

Dijitalde dünyadaki faaliyetlerinizi sadece markanızı tanıyanların bilmesi yeterli değil. Zaten dijitalin amacıda bu değil. Dijital dünyada var olmak demek dünyanın dört bir yanından ulaşılabilir olmak demek. Ancak sizin varlığınızdan bile haberi olmayan kullanıcıların size ulaşmasını beklemek de saçma olur. SEO sizin dijital dünyada ki varlığınızı çok doğal yöntemlerle dünyanın dört bir yanında ki doğru kitlelere duyurmanızı sağlar.

Bunu sağlamanın başka yöntemleri de var ancak hiçbiri SEO gibi uzun vadeli işe yarar ve düşük maliyetli değil. Örneğin arama motoru reklamları veya sosyal medya reklamları ile doğru kullanıcı kitlelerine ulaşabilirsiniz. Ancak bu maliyet açısından SEO’dan daha yüksek bütçeler gerektirir ve siz reklam vermeyi bıraktığınız an arama motoru sonuçlarında alt sıralardaki yerinize geri dönersiniz. Yani SEO reklamlar gibi sadece para ödediğiniz sürece sizi görünür kılmaz. SEO sizi doğru yürüttüğünüz çalışmaların sonucunda devamlı görünür kılar. Kısacası yeterli yetkinliğe, bilgiye sahipseniz ve doğru yapıyorsanız SEO ücretsizdir ya da profesyonel bir yardım alıyorsanız reklam seçeneğine oranla daha az maliyetli ve kalıcıdır. Yani herhangi reklam yöntemiyle sadece para ödediğiniz sürece dijital dünyada görünür olabilirken SEO sayesinde bir süre ayıracağınız düşük bütçe ile devamlı görünür olabilirsiniz.

Kullanıcıların %79’u arama motorlarında karşılaştıkları reklamlardan çok doğal yöntemlerle üst sıralara çıkmış sayfaları tercih ettiklerini belirtiyor. Bu da siz reklam vermiş bile olsanız kullanıcıların büyük bir çoğunluğu tarafından tercih edilmeyeceğiniz anlamına geliyor. Doğru kullanıcıyı yakalamak için doğru anahtar kelimeler, doğru yöntemler ve faydalı içerikler ile SEO çalışması yapmalısınız. Bu çalışmayı sabırla sürdürdüğünüz sürece başarılı olacaksınız.

Gözat