Merkur Design Full-Servis Dijital Ajans 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir pazarlama çözümleri üretiyoruz

Pazarlama

SEO’da yeni dönem: sesli arama

Hayatımızı daha da kolaylaştırmak için her geçen gün hızla değişen teknolojiye paralel olarak dijital pazarlama yöntemleri de değişiklik gösteriyor. Son zamanların dikkat çeken değişikliklerinden biri ise “Sesli Arama”.

4 Ocak 2021, Pazartesi SHARE

Neredeyse hayatımızın her alanında kullandığımız telefonlarımızın bize bu kadar yakın olmasıyla birlikte işleri daha da kolaylaştırmak isteyen teknoloji devleri artık bize ellerimizi bile kullanmamıza gerek olmadan arama yapabilme imkanı sunuyor. Sesli aramalar bugün öyle bir noktaya geldi ki yapılan her 3 aramadan 1’i sesli arama olarak gerçekleşiyor. Hayatımızı oldukça kolaylaştırdığı da inkar edilemez. Araba kullanırken veya başka bir işle meşgulken arama motorlarından bir şeye bakmak istediğimizde adeta hayat kurtarıyor.

Bugün aramaların 3’te 1’ini oluşturan sesli aramaların 2020 yılında tüm aramaların %50’sini oluşturması bekleniyor.

Şimdi gelelim bu trendin sizi yani markası için dijital pazarlama yapanları ilgilendiren kısmına. Bugün aramaların 3’te 1’ini oluşturan sesli aramaların 2020 yılında tüm aramaların %50’sini oluşturması bekleniyor. Bu oran göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Markanızın sesli arama sonuçlarında çıkmaması demek önümüzde ki sene arama yapanların yarısının markanızı asla görmemesi demek oluyor. Bunun önüne geçebilmek için uygulanması gereken bazı yöntemler var. Eğer hazırsanız şimdi size sesli arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanın püf noktalarını veriyoruz.

Günlük dil ile uyum

Site içeriklerini SEO çalışmaları kapsamında kısa kısa onlarca anahtar kelimeye göre hazırladıysanız öncelikle işe içeriklerinizi günlük dile uyarlamakla başlamalısınız. Kullanıcılar artık arama motorlarında kısa anahtar kelimeler ile değil günlük hayatlarında konuştukları gibi uzun ve kuyruklu cümleler ile arama yapıyorlar. Hazırladığınız içerikler okunabilir ve tıpkı günlük dilde ki gibi doğal olmalı.

5N 1K

Yapılan aramalara bakıldığında kullanıcıları daha çok soru odaklı aramalar yaptığı görülüyor. Ne, neden, nasıl, ne zaman, ne kadar ve kaç gibi soru ifadelerinin sıklıkla kullanıldığı aramalar ön plana çıkıyor. İçeriklerinizde soru-cevap formatı kullanarak bu tür aramalarda kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz. Soru ve cevaplarınız ne kadar net ve aranılana yakın olursa alacağınız etkileşim de o kadar yüksek olacaktır.

Mobil Uyumluluk

Yapılan sesli aramaların büyük çoğunluğunun mobil cihazlardan yapıldığını düşününce en önemli noktalardan biri de bu oluyor. Web sitenizin mobil uyumlu olması ve mobilde hızlı açılıyor olması sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır.

Google için değil, kullanıcılar için 👩🏻‍💻

İçeriklerinizi hazırlarken Google’ı değil hedef kitlenizi düşünün. Hedef kitlenizin hangi cümlelerle arama yapabileceğini, neleri okumak isteyeceğini veya bir ürün satın alacağında o ürünü nasıl aratacağını anlamaya çalışın. Hazırladığınız içerikler ne kadar çok kullanıcıya fayda sağlarsa Google’da sizi o kadar çok üst sıralara çıkaracaktır.

Kullanıcılar hızlı ve kolay işlem yapabildikleri ve aradıklarını bulabildikleri web sitelerinden hoşlanırlar. Siz de yukarıda bahsettiğimiz birkaç adımı takip ederek web sitenizi kullanıcılar tarafından faydalı bulunan ve sevilen bir site haline dönüştürebilir ve yükselen sesli arama trendinde rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca SEO ile ilgili diğer blog içeriğimizi okumak için burayı tıklayın.