Merkur Design Full-Servis Dijital Ajans 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir pazarlama çözümleri üretiyoruz

Pazarlama

Sosyal medyanın incelikleri

Günümüzün en etkili iletişim yöntemleri arasında yer alan sosyal medya markalar için artık eşsiz bir pazarlama platformu haline geldi.

26 Ocak 2018, Cuma SHARE

Genç yetişkinlerin %90’ının sosyal medya kullandığı bir dünyada her marka bunu kendisi için bir avantaja dönüştürmelidir. Ancak bu alanda çok dikkatli olmak gerekir. Avantaj elde etmek isterken sosyal medya maceranız bir dizi talihsizlikler silsilesi haline dönüşmesin.

Sosyal medya günümüzde öyle bir hal aldı ki her an her şey konuşuluyor. Muhtemelen birleri markanız hakkında da bir şeyler söylüyor. Eğer sosyal medyayı doğru şekilde takip eder ve yönetirseniz, markanız hakkında daha çok konuşulmasını, markanızın daha çok tanınmasını sağlayabilirsiniz ve bu tabi ki de sizin satışlarınıza yansır.

Yeni başlayacaklar için, öncelikle işe hedef kitlenizin çoğunlukta yer aldığı sosyal medya platformlarında markanız adına hesaplar oluşturarak başlayın. Bu hesapları oluştururken markanızı doğru şekilde yansıttığından emin olmalısınız. Sonrasında kimler sizin hakkınızda neler konuşmuş diye bir bakın bakalım! Sosyal medya platformlarında markanız hakkındaki algı ne yönde? Eğer olumluysa bu güzel haber demektir ve bu yönde devam ettirmek gerekir. Ancak algı olumsuz yöndeyse biraz yorulmanız gerekiyor.

Biraz da rakiplerinize bakın bakalım. Onlar sosyal medyada neler yapıyor? İnsanlar onlar hakkında neler konuşuyor? Sektör liderlerini de unutmayın. Onları da takibe alıp sektörde olan biten her şeyden hızlı haberdar olmak size büyük avantaj sağlayacaktır.

Evet artık “hey bende buradayım” demenin zamanı geldi. Paylaşımlarda bulunmaya başlamalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Ürünleriniz veya sağladığınız hizmetle ilgili insanları bilgilendirin ancak onlara zorla bir şeyler satmaya çalışmayın. Bu size uzun vadede sadık takipçiler sağlar ve o sadık takipçiler mutlaka müşteriniz haline dönüşür.

Bir diğer konu toplumsal olaylar ve gündem. Toplumsal olaylara zamanında tepki göstermeniz gerekir. Gündemi de aynı şekilde eş zamanlı takip etmelisiniz. Yapacağınız paylaşımlar markanızın konular hakkında düşüncesini içeriyor olsa da asla herhangi bir grubu eleştiri içeriyor olmamalı. Daha yolun başındayken tepki çekmek istemezsiniz değil mi? Bu noktada duyarlı olmak çok önemli. Özellikle toplumsal konularda diğer sosyal medya kullanıcılarıyla duygusal bağ kurabilmek sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

İnsanların sosyal medyada markanız hakkında konuştuklarına mutlaka kulak verin. Markanızla ilgili olumlu yorumları için onlara teşekkür edin, olumsuz yorumlar için ise konuyla ilgilendiğinizi belirterek o noktada markanızda iyileştirmeye gidin. Bu sayede insanlar sizin onları ciddiye aldığınızı görür ve bu da müşteri memnuniyetini arttırır.

Yapacağınız paylaşımlarla ilgili profesyonel bir yaklaşım kullanın. Bir paylaşım takvimi oluşturun. Ne zaman hangi platformda hangi konuyla ilgili paylaşım yapacağınızı önceden planlamak, hem önemli konuları atlamadan paylaşım yapmanızı sağlar hem de içerik sıkıntısını ortadan kaldırır.

Sosyal medya platformları her gün yeni bir özellikle karşımıza çıkıyor. Bu özellikleri doğru değerlendirip her birinden avantaj elde etmek sizin elinizde. Özellikle hikayelerin ve canlı yayınların popüler olduğu son günlerde herkes her anını paylaşmaktan çekinmiyor. Sizde markanızı bu özelliklerle insanlara sunun. Trendleri yakalayın.

Sosyal medya konusunda bir ajanstan hizmet almanız size büyük oranda geri dönüş sağlayacaktır. Yeni nesil ajanslar müşterilerine hızla akıp giden dijital zamanı yakalamarı konusunda yardımcı oluyorlar. Ancak bu noktada da yapılacak çalışma ince ince planlanmalı. Mutlaka markanız için seçeceğiniz ajansı belli kriterlere göre belirlemelisiniz. Sosyal medya çok güçlü bir silahtır ve bu silahı markanızı en iyi tanıyan ve markanıza özel bir strateji belirleyebilen ajan başarılı bir şekilde kullanabilir. Daha önce farklı bir markada başarılı olmuş bir strateji sizin markanıza uygun olmayabilir veya o strateji uygulamak için doğru zaman ve platform seçilmemiş olabilir. Bunlar hep dikkat edilmesi gereken ince detaylardır.

360 derece dijital ajans olarak hizmet veren Merkur Design sosyal medya yönetimi alanında da müşterilerine hizmet vermektedir. Markanızı gözünüz kapalı teslim edebileceğiniz Merkur Design sizin için en uygun stratejiyi belirleyip, bunu doğru yerde ve doğru zamanda uygulayacaktır ve markanız hakkettiği başarıya sosyal medya platformlarında da ulaşacaktır.