Merkur Design Full-Servis Dijital Ajans 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir pazarlama çözümleri üretiyoruz

Pazarlama

Sosyal medyada etkileşimin yüksek olduğu gün ve saatler

Acaba paylaşımlarınızı etkileşimin yüksek olduğu gün ve saatlerde yapmıyor olabilir misiniz? 🕟

14 Nisan 2019, Pazar SHARE

Sosyal medya günümüzün en önemli dijital pazarlama alanlarından biri. Ülkemizin %60’ı sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor ve artık neredeyse tüm markalar bir şekilde sosyal medyada var olmaya çalışıyor.

Daha önce bir yazımızda sosyal medyanın önemi ve inceliklerinden bahsetmiştik. Sosyal medya başarılı olmak için bir çok önemli detay var. Ancak bu yazımızda sosyal medyada etkileşimin yüksek olduğu gün ve saatlerden bahsedeceğiz.

Siz mükemmel içerikler hazırlamış olabilirsiniz ancak birileri onları görmediği sürece onların ne kadar mükemmel olduğunun bir önemi kalmıyor. Bir de harcadığınız zaman, emek ve para uçup havaya gidiyor.

Hadi şimdi lafı fazla uzatmadan hangi platformlarda hangi gün ve saatler etkileşim daha yüksek oluyor onlara bir bakalım.

7’den 70’e her yaş grubuna hitap eden Facebook;

Dünyanın en büyük paylaşım ağı olan, markaların vazgeçilmezi Facebook’da etkileşimin en yüksek olduğu gün Çarşamba. Pazartesi ve Salı günleri ise işler biraz kesat gibi bu platformda. Ancak Cuma ve Cumartesi günleri paylaşım için en kötü günler. Paylaşacağınız önemli içerikler varsa Cuma ve Cumartesi günleri dışında paylaşmaya özen gösterin. Gelelim etkileşimin yüksek olduğu saatlere. Sabah 06:00 ile 08:00 saatleri ve akşam 17:00 ile 19:00 saatleri arası etkileşimin en yüksek olduğu saatler. Belli ki sabah işe giderken ve akşam işten dönerken trafikte canı sıkılan Facebook’a girip seri like atıyor 🙂 Gece 24:00 sonrası ise etkileşim oranları oldukça düşüyor.

Ne zaman kapatılacağı belli olmayan kuş Twitter;

Çoğunlukla gündemi takip etmek için kullanılan Twitter’ın en yüksek etkileşim aldığı günler Pazartesi, Salı ve Çarşamba. Boşuna vaktinizi harcayıp “Ama bu tweet niye hiç RT almadı?” diyeceğiniz günler ise Cuma ve Cumartesi. 13:00’den sonra paylaşım yapmak için mükemmel. 17:00 ise en çok RT yapılan saat. Akşam 08:00’den sonrası ise etkileşimin en düşük olduğu saatler.

Gönüllerin efendisi Instagram;

Hangi gün ve saat olursa olsun paylaşım yapıldığında etkileşim almama ihtimalinin olmadığı, 7/24 etkin olan, markaların göz bebeği, gönüllerin efendisi Instagram’da Pazartesi ve Perşembe günleri yapılan paylaşımlarda beğeniler daha yüksek oluyor. Bu platform için etkileşime dair bir saat söylemek oldukça güç olsa da işe gidiş ve dönüş saatlerinde daha yoğun kullanıldığı görülüyor.

İş dünyasının hakimi Linkedin;

Özellikle son zamanlarda kullanıcılarına sunduğu yeni özellikleri ile etkileşimini fazlasıyla arttıran Linkedin, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri daha yoğun kullanılıyor. İş dünyası profesyonelleri ve markaların iletişimde olduğu bu platformda 07:00 ile 09:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında etkileşimin arttığını söylemek mümkün.

İlham kaynağı Pinterest;

Ülkemizde diğerlerine göre daha az ama sadık kullanıcıya sahip olan, türlü türlü tasarımları, sunumları, fikirleri barındıran adeta bir ilham perisi diyebileceğimiz bu platformda haftasonları etkileşim daha yüksek oluyor. Pinterest’de etkileşimin yüksek olduğu saatler ise genellikle öğleden sonra.

Günler, saatler derken geldik yazının sonuna…

Bizden size son bir tavsiye daha;

Yukarıda belirttiğimiz gün ve saatler sektöre ve hedef kitlelere göre değişiklikler gösterebilir. Sizler markanız için başlangıçta bu gün ve saatlerden faydalanarak paylaşımlar yapabilir ve sonrasında bu paylaşımları ölçümleyerek markanız için platformlara göre en doğru gün ve saatleri belirleyebilirsiniz. 😊