Merkur Design Full-Servis Dijital Ajans 🤙

Geleceğe yönelik insan merkezli, sonuç odaklı ve ölçümlenebilir pazarlama çözümleri üretiyoruz

Sosyal Medya Yönetimi

Dünyanın %49'u sosyal medyada! Peki sizin markanız?

Markaların veya kişilerin bir strateji ve program çerçevesinde daha fazla marka bilinirliği ve satış elde etmek için uyguladığı bir pazarlama yöntemidir.

Dünyanın %49’unun sosyal medya platformlarından en az birini kullandığı gerçeğini göz önünde bulundurursak hangi sektörden olduğu farketmeksizin tüm markaların bu platformlardan kendilerine uygun olanları seçerek, görünür olmaları gerekmektedir.

Günümüzde markaların büyük çoğunluğu tüm sosyal medya platformlarında birer profil oluşturarak, özel günlerde veya tamamen programsız bir şekilde zaman zaman paylaşım yaparak markaları için sosyal medya yönetimi yaptığını ancak sonuç alamadığını dile getirmektedir. Ancak sosyal medya yönetimi tüm bunlardan çok daha fazlasıdır.

Sosyal medya yönetimi seçilen platformlarda rakiplerin ve hedef kitlenin analiz edilmesi, strateji geliştirme, özgün metin ve görsel içerik programları, raporlama ve optimizasyon süreçlerini içermektedir.

Ayrıca sosyal medya platformları her geçen gün gelişmekte, algoritmalarda değişiklikler olmakta ve bu platformlara sürekli yeni özellikler eklenmektedir. Bu değişim ve gelişmeler sonucunda kullanıcıların alışkanlık ve davranışları da değişim göstermektedir. Doğru bir sosyal medya yönetiminde marka stratejisi ve içerik programı bu değişimlere adapte edilmeli ve düzenli olarak optimizasyon süreci işletilmelidir.

İletişime geçin

Projeler

Sosyal Medya Paketleri

Hedefinize uygun paketi seçin, markanızı sosyal medya platformlarında en doğru şekilde yönetelim

Küçük Ölçekli İşletmeler

 • Hashtag analizi
 • Aylık 8 post (+özel takvim günü) paylaşımı
 • Aylık 8 story paylaşımı
 • Mesaj ve yorum takibi
Teklif iste

Orta Ölçekli İşletmeler

 • Sektör ve hedef kitle analizi
 • Hashtag analizi
 • Aylık 12 post (+özel takvim günü) paylaşımı
 • Aylık 12 story paylaşımı
 • Reklam yönetimi
 • Aylık raporlama
 • Mesaj ve yorum takibi
Teklif iste

Büyük Ölçekli İşletmeler

 • Sektör ve hedef kitle analizi
 • Strateji geliştirme
 • Hashtag analizi
 • Aylık 15-20 post (+özel takvim günü) paylaşımı
 • Aylık 15-20 Story paylaşımı
 • Özel gün paylaşımları
 • Reklam bütçe çalışması
 • Reklam içeriklerinin hazırlanması
 • Reklam yönetimi
 • Aylık raporlama
 • Mesaj ve yorum takibi
Teklif iste

Özel Çözüm

Sosyal medya yönetimi paketlerinden hiçbir ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa veya hangi paketin markanız için daha uygun olduğuna karar veremediyseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Markanızın ihtiyaçlarına özel bir planlama yaparak, size en uygun teklifi sunuyoruz.

Teklif iste

İş modelinize göre

Şirketinizin iş modeline göre ihtiyacınız olan çözümü üretme fırsatı

Deneyimli Ekip

Sektör deneyimi ve birikimi yüksek, yenilikçi ve günceli takip eden ekibimiz tarafından marka iletişim ve sosyal medya yönetiminizi yapalım

Markanızı büyütün!

Deneyimli ekibimiz tarafından markanızı en doğru ve sağlıklı şekilde birlikte büyütelim

Sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

İlk ve en önemli nokta seçeceğiniz ajansın sosyal medya yönetimi konusunda tecrübe sahibi olmasıdır. 

Ayrıca sosyal medya yönetimi için gerekli olan profesyonellerin ajans ekibinde yer alıyor olması da diğer önemli noktadır.

Seçtiğiniz ajans bu iki konuyu karşılıyorsa sonraki süreçte değerlendirmeniz gereken konu iletişimdir. Sosyal medya yönetimi bir takım işidir. Bu sebeple ajans ve marka arasında sağlıklı, sorunsuz ve hızlı ilerleyen bir iletişim yolu kurulmalıdır. Sizin takımınız bir parçası olabilecek ajansları tercih etmeniz sosyal medya yönetim sürecini kolaylaştıracak ve daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. 

Tüm bunların dışında bir sosyal medya ajansında arayacağınız diğer özellikler; kreatif  ve çözüm odaklı bakış açısı, iş disiplini, yenilikçi ve gelişime açık yaklaşım olmalı.

Sosyal medya yönetimi neden önemli?

Kullanıcılar artık vakitlerinin büyük kısmını sosyal medya platformlarında geçiriyor ve bu platformlar aracılığı ile etkileşime giriyor. Potansiyel hedef kitlelerini rakiplerine kaptırmak istemeyen tüm markalar da sosyal medya platformlarında yerlerini alıyor. 

Sosyal medya platformları markalara sınırsız imkanlar sunuyor. Markaların daha geniş hedef kitlelere ulaşabilmesi için algoritmalarını düzenli olarak geliştiren platformlarda doğru strateji ve program ile başarıyı yakalamak mümkün.

Ayrıca sosyal medya platformları arama motorlarına kıyasla düşük reklam bütçeleri ile daha fazla kullanıcıya ulaşmayı sağlıyor.

Tüm bunların yanı sıra kullanıcılar artık bir marka hakkındaki memnuniyet veya şikayetlerini sosyal medya platformları üzerinden dile getiriyor. Bir markanın sosyal medya platformlarını aktif ve doğru bir şekilde kullanmaması bu kullanıcılar ile iletişim kurmasının da önüne geçiyor ve markanın hakkında konuşulanlardan haberdar olmasını engelliyor. Böyle bir durum eğer memnun olan bir kullanıcı varsa marka için büyük bir fırsatın kaçmasına, eğer bir şikayet varsa da bunun büyük bir krize dönüşmesine sebep olabilir.

Kısacası bir markanın hedef kitlesinin olduğu her platformda aktif bir şekilde var olması ve fırsatları değerlendirmesi gerekir.

Sosyal medya yönetiminde neler yapıyoruz?

Merkur Design bir sosyal medya ajansıdır ve bu alanda farklı sektörlerden birçok markaya uzun yıllardır hizmet sunmaktadır.

Bizi sosyal medya yönetimi konusunda başarılı kılan en önemli özelliklerimiz, bu alanda profesyonelleri ekibimizde bulundurmamız, çalıştığımız markalarla bir takım gibi hareket etmemiz ve her zaman fayda odaklı yaklaşıma sahip olmamızdır. 

Bir markanın sosyal medya yönetimi sürecinde izlediğimiz adımlar ise şöyle:

 • Analiz, strateji ve Yol haritası

  Öncelikle markanın bulunduğu sektörü, rakiplerini, hedeflerini ve kullanıcı kitlesini analiz ediyoruz. Analiz sürecinde marka ile sürekli iletişimde kalarak en doğru bilgiye ulaşmayı hedefliyoruz. Kullandığımız çeşitli analiz araçları ile de dijitalde bulunan dataları analiz ederek marka için en doğru stratejiyi çıkarıyoruz. Bu analiz ve strateji sonrası bir plan belirliyoruz.
 • Platform tercihi

  Sosyal medya yönetiminde en önemli adımlardan biri doğru sosyal medya platformlarını sürecin başında belirlemektir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu tüm sosyal medya platformlarında profillere sahip olsa da her platformda farklı davranışlar sergilerler. Bu sebeple tüm platformlarda bulunmak boşa enerji, zaman ve maliyet anlamına gelir. Doğru platform seçiminde etkili olan kriterler sektörünüz, rakipleriniz ve hedeflerinizdir. Tüm bu kriterleri değerlendirerek markanız için en etkili sosyal medya platformlarını seçiyor ve onlara odaklanıyoruz. Böylece zaman, maliyet tasarrufu sağlıyor, en hızlı ve etkili şekilde hedefinize ulaşmanızı destekliyoruz.
 • Özgün içerik üretimi

  Sosyal medya platformlarında başarılı olmanın en etkili yolu özgün olmaktır. Sizi rakiplerinizden farklı kılacak ve hedef kitlenizi etkileyecek özgün ve kreatif içeriklere ihtiyacınız olacak. Sosyal medya alanında profesyonel kreatif metin yazarı ekibimizle bu alanda markanızın fark edilmesini ve etkileşimlerini artırmasını sağlıyoruz. Sosyal medya platformlarında gündeme, sektörünüze ve hedef kitlenize uygun kreatif içerik fikirleri ile düzenli olarak içerik üretiyor ve görünürlüğünüzü artırıyoruz. Ayrıca düzenli olarak sosyal medya platformlarında popüler olan içerik türlerini takip ederek bunları markanıza uyarlıyoruz. Böylece markanız sosyal medya platformlarında her zaman güncel, aktif ve görünür kalıyor.
 • Görsel dil ve tasarım

  Her markanın kendine ait özgün bir görsel dili olması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple sosyal medya platformlarında markanızın kurumsal kimliğine uygun, hedef kitlenin dikkatini çeken görsel bir dil yaratıyoruz. Yaratılan bu görsel dil sayesinde kullanıcılar artık markanızı tanıyor ve bağ kurması kolaylaşıyor. Kullanıcıların bir marka ile bağ ve güven ilişkisi kurmasının en etkili yolu tutarlı olmaktır. Bu sebeple görsel dilin sürecin başında belirlenmesi ve devamlılık göstermesi oldukça önemli bir noktadır.
 • İtibar yönetimi

  Sosyal medya platformlarında markaların gözden kaçırdığı en önemli konulardan biri de itibar yönetimi. Birçok marka sosyal medya platformlarında hiç var olmazsa veya yazılanları görmezden gelirse haklarında hiç kimsenin konuşmayacağını var sayıyor. Bu durumun bir devekuşunun kafasını kuma gömmesinden farkı yok. Siz duymasanız da görmeseniz de birileri markanız hakkında bir yerlerde olumlu veya olumsuz konuşuyor olacak. Bu sebeple itibar yönetimi bir markanın en öncelikli adımlarından biri olmalı. Merkur Design olarak sosyal medya yönetimi konusunda birlikte çalıştığımız markalar için sosyal medya platformlarında itibar yönetimi yapıyoruz. Marka hakkında memnuniyetini veya şikayetini dile getiren kullanıcıları dinliyor, markaya iletiyor ve mevcut duruma göre aksiyon alıyoruz. Markanın memnuniyetini dile getiren bir kullanıcı tarafından yaratılan fırsatı kaçırmamasını, şikayetini dile getiren bir kullanıcı tarafından oluşabilecek krizin engellenmesini sağlıyoruz.
 • Reklam yönetimi

  Sosyal medya platformlarında uzun yıllar özgün ve düzenli içerik üreterek görünür olmayı başaran markalar oldu. Ancak son yıllarda durum değişti. Daha fazla markanın sosyal medya platformlarında reklam vermesi ile artan rekabet görünür olmak isteyen tüm markaların reklam yönetimi yapmaya itti. Sürekli değişen sosyal medya algoritmaları da markaların reklamsız görünür olmalarını her geçen gün zorlaştırıyor. Ancak sosyal medya platformlarının en güzel yanı düşük reklam maliyetleri ile çok fazla kullanıcıya ulaşabilmek. Bu noktada sosyal medya reklamlarında doğru strateji ve hedefleme önemli oluyor. Eğer reklam yayınlarken doğru kitleyi hedeflemezseniz bütçenizi çöpe atma olasılığını oldukça yüksek. Sosyal medya reklamlarından verim almanın bir diğer etkili yolu ise yeniden hedeflemedir. Reklamlarınızla etkileşime girmiş olan kullanıcıların datalarını işleyerek yeniden onları hedeflediğiniz reklam çalışmaları yapmazsanız reklam maliyetlerinizi oldukça yükseltmiş olursunuz ve bir süre sonra sosyal medya platformlarında reklam yönetimi sürdürülmez bir hal alır. Sosyal medyada çalıştığımız markalar için reklam yönetimi yaparken bütçenin ne kadar olduğu ile ilgilenmekten çok var olan reklam bütçesi ile en etkili sonucu elde etmeye odaklanıyoruz. Bu sebeple var olan bütçeye göre bir strateji belirleyip, bu doğrultuda reklam içeriği hazırlıyor ve hedef kitle belirliyoruz. Markaları daha büyük reklam bütçelerine çıkarmayı zorlamak yerine mevcut bütçeleri ile en karlı sonuçları hedefliyoruz.
 • Raporlama

  Sosyal medya platformlarında atılan her adımın data olarak bir karşılığı vardır. Eğer bu veriler düzenli bir şekilde takip edilip, doğru değerlendirilirse bir sonraki ay markanızı hedefine bir adım daha yaklaştırmış olursunuz. Sosyal medya yönetim sürecinde her ay düzenli olarak elde edilen verileri raporluyoruz ve sürecin iyileştirilmesinde bu verileri kullanıyoruz. Bu raporlar sayesinde markanızın sosyal medya platformlarındaki ilerlemesini ve başarısını net bir şekilde görebilirsiniz.
 • Optimizasyon

  Sosyal medya süreci aylık raporlamalarla elde edilen verilere göre düzenli olarak optimize edilmesi gereken bir süreçtir. Sürekli değişen algoritmalar, kullanıcı davranışları, popüler içerik türleri ve marka hedefi gibi kriterler göz önünde bulundurularak başta belirlenen marka stratejisi ve aylık programlar optimize edilmeli ve daha fazla etkileşim hedeflenmelidir. Biz bu süreçte çalıştığımız markalar ile yapmış olduğumuz düzenli online toplantılarda tüm kriterleri karşılıklı değerlendirerek sosyal medya sürecini optimize ediyoruz. Markanın yaşayan bir profile sahip olması ve hedeflerine ulaşabilmesi için çalışmalarımızda düzenli olarak geliştirmeler yapıyoruz. Böylece markanın güncelliğini koruyor, hedef kitlesi ile etkileşimde kalmasını sağlıyor ve daha fazla kullanıcıya ulaşması için çalışıyoruz.

Araçlar

 • Google AnalyticsGoogle Service

 • Google ADsGoogle Service

 • Meta Business SuiteFacebook Service

 • Google MerchantGoogle Service

 • Google Tag ManagerGoogle Service

 • HootsuiteSosyal Medya Yönetimi

 • Adobe TypekitCloud Font Library

 • PhotoshopAdobe Creative Cloud

 • IllustratorAdobe Creative Cloud

 • After EffectsAdobe Creative Cloud

 • PremiereAdobe Creative Cloud